Usaldusväärne partner!

PMK: Olge kuivainete varumisel tähelepanelik!

Põllumajandusuuringute Keskuse taimetervise ja mikrobioloogia laboris määratakse erinevaid taimekahjustajaid. Viimasel ajal on meile toodud riidekoile sarnaseid putukaid. Kes nad siis on?

Köögikappi ununenud kuivainetest võib leida nii väikeseid mardikaid kui röövikuid – mõlemad satuvad koju poekaubaga. Kui mardikaid enamasti teatakse, siis leedikud võivad tekitada segadust, kuna liblikalisi on teisigi. Näiteks teada-tuntud koiliblikad.

"Lõuna-aidaleedik (ladina keeles Plodia interpunctella), on umbes sentimeetripikkune riidekoi sarnane putukas," räägib taimetervise ja mikrobioloogia labori juhataja Helena Lasner. "Nende munad võivad sattuda kõikidesse kuivainepakkidesse ja enne neid ei näegi, kui neist saavad röövikud, kes hakkavad võrgendit kuduma, selle tagajärjel kleepuvad toiduosakesed klompi kokku. See on üks leedikute tunnus. Kui võrgendit ei ole ja vastsetel on vähe jalgu, siis on tegemist mardikaga (näiteks aidalamesklane - Oryzaephilus surinamensis)."

Lõuna-aidaleedik rikub pea kõiki kuivaineid (võib pesitseda pudruhelvestes, jahus, maitseainesegudes, manna, riisis, mandlilaastudes, teepakkides, kakaopulbris, pähklites, riivsaias ja idandamiseks mõeldud mungubades). Lõuna-aidaleedikute maiad röövikud peenestavad toitu lõugadega ning närivad kõiki kuivaineid, kaasa arvatud kuivatatud puuvilju.

Meile satuvadki nad peamiselt koos kuivatatud puuviljade transpordiga soojema kliimaga maadest. Puuvilju kuivatatakse sageli õhu käes, kus need munadega saastuvad. Jahu sisse satuvad leedikud aga vaheladudes, kus hoitakse veel pakendamata jahusaadusi.

Putukatesse tuleks suhtuda rahulikult, ilma paanikata. Leedikud üldiselt inimestele ohtlikud ei ole, küll aga tasub ettevaatlik olla astmaatikutel, kellele võivad liblikate tiibade küljest lendavad soomused põhjustada hingamisvaevusi.

Perenaise jaoks on leedikud tüütud, sest rikuvad toidu maitse. Sageli me ei näegi neid, kuid tunneme kibedat jahumaitset, mis on tingitud röövikute väljaheidetest.

Leedikutest täielikult vabaneda pole niisama lihtne. Kuigi inimene võib tahta haarata kohe mürgi järele, siis see võiks jääda siiski viimaseks hädalahenduseks. Sel ei ole lihtsalt mõtet, kuna mürgi mõju on lühiajaline ja see ei jõua toas igale poole.

Kuivained ei tohiks kauaks kappi seisma jätta, sest munast areneb röövik juba mõne nädalaga. Kõige kindlam variant on putuka ligipääsu sulgemine toidule. Kuivainete külmikus säilitamine ja pakendamine metallist ja/või klaasist anumatesse, mida saab kindlalt sulgeda. Paber- ja plastikkottidest närivad kahjurid end lihtsalt läbi ja levivad ühest pakendist teise.

Ettevaatusele ja tähelepanelikumale vaatlusele on vaja asuda, kui kuivainete kapis on näha puru ja pakendil on väikesed augud sees (nagu oleks nõelaga torgatud). Kappide puhastamisel peaks hoolikas olema, aga tolmuimejaga puhastamine on piisav. Ka sügavkülmas saab hävitada juba toidus pesitsevad kahjurid ja vastsed.

Info:

Põllumajandusuuringute Keskuse linktaimetervise ja mikrobioloogia labori teenused.

Entomoloogiline analüüsi (tavakahjurite määramine) tasu 53 eurot proovi kohta.

Putukaproovi linkvõtmine ja pakendamine

40
info@pmk.agri.ee
+372 672 9137
PMK Teaduse 4, 75501, Saku, Harjumaa (registrikood: 70000042)