Usaldusväärne partner!

PMK: Eesti nõuandesüsteem 30-aastane

Lõppeval aastal sai täis 30 aastat otsusest, moodustada nõuandeorganisatsioon taasiseseisvunud Eestis taluliidu baasil.

Esimese Eesti ajal toimus talupidajate koolituskursusi juba päris sajandi alguses, 1920. aastast toetas seltse Põllutööministeerium, kuid nõustamine jagunes erinevate poliitiliste parteide vahel. (Allikas: Eesti Põllumajandus XX sajandil, 2006).

Kahjuks sai 5. aprilli 1929. a loodud Talumajanduse Nõuande Büroo tegutseda väga lühiajaliselt, nõustamise korraldamist jätkasid Põllutöökojad ja 72 konventi. (Allikad: Jaoskondliku agronoomilise nõuandetöö korraldus, 1932 ja Uus Eesti 1936).  

Ühe süsteemi alguse aega on keeruline tuvastada. Põllumajanduse nõuandetegevuse arendamise kontseptsioon koostati samal ajal kui võeti vastu esimene taluseadus - 1989. Algasid esimesed nõustajate koolitused ja mitmed lühiajalised välisprojektid. Taluliidu nõuandeorganisatsioon kavandati 1991. aastal ning 1992. aasta esimesest päevast sai senisest tehnikumist Jäneda Õppe- ja Nõuandekeskus Eestimaa Talupidajate Keskliidu alluvuses. (Allikas: Nõuandesüsteemid ja nõuandetooted, 2008, lk 112). 

"Eesmärk oli luua organisatsioon, kus nii nõuande tellija kui ka tarbija on üks ja sama isik," meenutas Kalle Hamburg, ETKL nõukogu esimees.

Jänedal korraldati koolitusi tootjatele/talunikele, tööl olid konsulendid. Kahjuks ei olnud maaharijad piisavalt endale teadvustanud nõuande vajalikkust ja oldi harjunud abi saama suurmajanditest.

Jätkusid mitmed välisprojektid (Taani, Phare jt) ning 1998 tuli keskus taasriigistada. (Allikas: Nõuandesüsteemid ja nõuandetooted, 2008, lk 113). Nõuandesüsteemi on rahastamisprogrammide vahetumistega nii mitu korda muuetud, et algusaastatki on raske meeles pidada.

"Teades, head konsulendid, kui pikka ja käänulist teed olete läbinud ning missuguses teadmatuses, ebakindluses olete olnud, sügav kummardus teile. Meil, talupidajatel on teid väga vaja," rõhutab Kalle Hamburg oma kõnes konsulentidele. "Keskkonnanõuded, "Talust Taldrikule", rohepööre, taimekaitse piirangud, veekaitse. Näib, et ühe probleemi lahendamine suurendab teist probleemi. Probleemirägastikku ei lahenda ilma teaduseta, samas konsulendid peavad olema need, kes selle teadmuse põllumeheni toovad."

"Meil on teid rohkem vaja kui kunagi varem," tunnustab Kalle Hamburg. "Aitäh teile, et olemas olete!" 

Artikkel ja video maainfo.ee veebil. 

Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakond korraldab konsulentidele regulaarseid kokkusaamis ja kogemuste vahetamise võimalusi ning konsulendi kutsetunnistuse andmist.

linkmaainfo.ee konsulentidele

info@pmk.agri.ee
+372 672 9137
PMK Teaduse 4, 75501, Saku, Harjumaa (registrikood: 70000042)