TAIMETERVISE JA MIKROBIOLOOGIA LABOR

Teostatavad analüüsid

 

Bakterioloogilised
Kartuli, viljapuude ja maasika bakterhaigused: kartuli ringmädanik ja pruun-baktermädanik, viljapuu-bakterpõletik, maasika bakterpõletik
Viroloogilised
Kartuli viirushaigused (PVA, PVY, PVX, PVM, PVS, PLRV, PMTV, TRV), kartuli värtnakujulisuse viroid (PSTVd); köögiviljade viirushaigused (PepMV, TSWV, CMV, TRV), viljapuude viirushaigused (PPV)
Nematoloogilised
Taimedel, mullas või kasvusubstraadis nematoodid, (nt kartuli-kiduuss, kartuli-ingerjas, harilik ingerjas, maasika-närbuss, männi-laguuss jt)
Mükoloogilised
Taimedel, taimsetes saadustes, mullas või kasvusubstraadis seenhaigused (nt Phytophthora ramorum, Phytophthora kernoviae, Gibberella circinata, punavöötaud Mycosphaerella pini, pruunvöötaud Mycosphaerella dearnessii, kartulivähk Synchytrium endobioticum, Colletotrichum acutatum, Phytophthora fragariae jt)
Entomoloogilised
Taimedel ja taimsetes saadustes putukkahjurid ja lestad.
Mikrobioloogilised
Erinevate bakterite, hallitus- ja pärmseente ja toksilisuse määramine taimsetes saadustes, söödas, kompostis ja mullas. Rakendusuuringuteks vajalike mikroorganismide kollektsiooni säilitamine ja täiendamine. Uute baktertüvede selekteerimine taimse materjali efektiivseks kasvatamiseks ja säilitamiseks.
Molekulaarbioloogilised
Laboris on võimalik teostada erinevate taimehaiguste ja –kahjurite määramist ja kinnitamist ka kaasaegsete molekulaarbioloogiliste meetoditega (nt PCR jt).

 

Võrdluskatsetes osalemine

 

  • FAPASe poolt organiseeritud taimetervise ringtestid
  • EUPHRESCO võrgustiku poolt organiseeritud taimetervise ringtestid
  • Rahvusvaheliste taimetervise laborite poolt organiseeritud testid ning katsed
  • Kohalike ja rahvusvaheliste mikrobioloogia laborite poolt organiseeritud testid ning katsed.

Vajadusel ning võimalusel organiseerib labor ise erinevaid ringteste/võrdluskatseid teiste kohalike ning välismaa laboritega.